Den 26. februar finder årets Oscar uddeling sted. Sidste år kunne vi glæde os over den fantastiske Susanne Bier, der fik en Oscar for Hævnen for bedste udenlandske film. I år er der nogle af de helt tunge amerikanske instruktører med jødisk baggrund bag indtil flere af de nominerede i kategorien bedste film.
Steven Spielberg er, jeg havde nær sagt selvfølgelig, med i kategorien med sin film War Horse. War Horse er et krigsdrama, baseret på Michael Morpurgos populære børnebog fra 1982, der også har haft stor succes som teaterstykke. Tilladt over 11 år.
Midnight in Paris er Woody Allens hyldst til Paris som drømmenes og kærlighedens by, og Allen er nomineret for bedste instruktør for denne om ikke bagatel, så dog lettere historie om forfatteren Gil der i dagens Paris bliver hvirvlet tilbage på et nostalgitrip til en bedre (for)tid . Med premiere i august 2011 er den ikke længere biografaktuel i Danmark – men kan så ses på andre medier.
I biografen er tilgengæld Aaron Sorkins Moneyball, som får min varmeste anbefaling – simpelthen fordi det er en rigtig god film, der tager sig tid til at fortælle en væsentlig historie om at gøre op med traditionelle tankegange og derfor komme langt foran – mod alle odds. På overfladen en film om amerikansk baseball – nedenunder en film med Brad Pitt, der er god at få forstand af.
Jonathan Safran Foers bog Ekstremt Højt og Utrolig tæt på får tilgengæld først premiere som film 1. marts i danske biografer, og i skrivende stund er det ukendt hvornår den israelsk instruktør Joseph Cedar får dansk premiere med filmen Footnote, en komedie om rivaliserende bibelstuderende ved et hebraisk universitet, som er nomineret i kategorien Bedste udenlandske film. Filmen vandt prisen for Bedste manuskript i Cannes sidste år.
Footnote konkurrerer med polske In Darkness af Agnieszka Holland. Filmen er baseret på en rigtig historie og er en kærligehedshistorie om en polak, der under krigen gemte jøder fra nazisterne i kloakkerne.
Oscar Filmfestivalen finder sted søndag den 27. februar kl. 19 østkyst-tid USA, dvs. natten til mandag, og bliver i år præsenteret af skuespilleren Billy Crystal.
War Horse aktuel i danske biografer. Eksternt link
Moneyball aktuel i danske biografer. Eksternt link
Ekstremt højt og utrolig tæt på kommer i bografen til marts 2012. Eksternt link
Footnote endnu ikke annonceret i danske biografer. Eksternt link
In Darkness endnu ikke annonceret i danske biografer. Eksternt link